Czcionka:     A- A A+

Wybierz język:

Historia obrazu

Zgodnie z legendą, pierwszy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem został podarowany cystersom w 1228 r. Jest darem książąt raciborskich Kazimierza i Władysława. Miała to być kopia obrazu Matki Bożej "Salus Populi Romani", znajdującego się w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Jednak według historyków, wiszący w Kaplicy Maryjnej obraz pochodzi z XV wieku. Istnieje przypuszczenie, że obecny obraz może być powtórzeniem pierwotnego, trzynastowiecznego podarunku książąt. Ponadto, badania wykazały, że rudzki obraz był wielokrotnie przemalowywany.

Na obrazie przedstawiona jest postać Matki Bożej trzymającej Dzieciątko na lewym ramieniu a płaszcz Madonny malowany jest w złote gwiazdy. W XVI w. obraz został przemalowany temperą i wzbogacony o napis, umieszczony na dole obrazu. Kolejna zmiana okazała się konieczna po niszczycielskim przemarszu wojsk szwedzkich, gdy w zdewastowanym obrazie trzeba było zakryć duże ubytki. Pożar dachu kościoła z 1723 r. ponownie zniszczył obraz i boskie postacie otrzymały nowe, tym razem olejne oblicza i szaty. Obraz walczył z niszczycielską mocą czasu i żywiołów jeszcze dwukrotnie.

Intronizacja obrazu odbyła się we wrześniu 1991 r. W dniu 17 czerwca 1999 r. Papież Jan Paweł II poświęcił korony dla obrazu, które rok później zostały uroczyście nałożone, przez nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Józefa Kowalczyka.

"Gdy nadejdzie ostatni, najsmutniejszy obraz śmierci i Bóg będzie czynić sprawiedliwość dla całej ludzkości, pamiętaj Matko Boża powściągnąć gniew, aby Ruda mogła cieszyć się upragnionym spokojem."
- napis u dołu obrazu, wykonany w XVI w.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Wszelkie prawa zastrzeżone - Info Kiosk Rudy © 2011
Generalny wykonawca robót: PRB ERBUD

Projekt i wykonanie:
Dziękujemy za współpracę: CREDITS