Czcionka:     A- A A+

Wybierz język:

Okres książęcy

Po kasacie klasztoru w 1810 r. przeprowadzono aukcję mienia klasztornego, a z klasztornej biblioteki wywieziono najcenniejsze książki. Dwa lata później dobra klasztorne objął landgraf Hessen-Kassel, jednak nigdy w Rudach nie zamieszkał.
 
Kolejnym właścicielem terenów poklasztornych był landgraf Wiktor Amadeusz von Hessen-Rotenburg. Oba jego małżeństwa okazały się bezdzietne, dlatego też, po jego śmierci własność byłego opactwa została przekazana w 1834 r., w ręce jego bratanka, Wiktora Hohenlohe-Waldenburg-SchilingfürstWiktor otrzymał od cesarza pruskiego, Wilhelma IV, tytuł księcia i prawo tytułowania się mianem von Ratibor. Rudy stały się siedzibą pierwszego księcia raciborskiego, (później całego rodu von Ratibor), a dziedzictwo przechodziło kolejno na pierworodnych synów rodu. Drugim księciem raciborskim został Wiktor II Amadeusz, urodzony w 1847 r. w Rudach. Kolejny von Ratibor – Wiktor III August został księciem w 1923 r. Następcą był Wiktor IV Albrecht, ale zginął pod Modlinem, dlatego jego młodszy brat Franciszek I Albrecht przejął w 1945 r. tytuł książęcy.

Na ziemiach opactwa cysterskiego okres książęcy obejmuje jedynie nieco ponad sto lat. W tym czasie głównymi właścicielami tych ziem była rodzina von Ratibor. Dobra pocysterskie pozostawały w rękach rodziny książęcej do 1945 r. W tym okresie Rudy zyskały sławę w Europie, stały się miejscem spotkań i polowań możnych głów tamtych czasów.
Pocztówka z 1904r. (C.Matzek)
Pocztówka z 1904r. (C.Matzek)
Mapa topograficzna z 1938r.
Mapa topograficzna z 1938r.
 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Wszelkie prawa zastrzeżone - Info Kiosk Rudy © 2011
Generalny wykonawca robót: PRB ERBUD

Projekt i wykonanie:
Dziękujemy za współpracę: CREDITS