Czcionka:     A- A A+

Wybierz język:

Witamy w Rudach

Cysterskie i Książęce Rudy - to niezwykły zakątek. To nie tylko miejsce wypoczynku, spacerów, czy popularnych tras rowerowych ale i skarbnica architektury, malarstwa i rzeźby, kryjąca się w pięknej, bujnej zieleni parku i okolicznych lasów.

Pobyt tutaj to nie tylko kontakt z przyrodą, odpoczynek dla oczu, relaks i wyciszenie, ale również możliwość "dotknięcia" historii. Znajdziemy tu wiele obiektów będących żywą jej lekcją, lekcją pasjonującą i zapadającą w pamięć, skłaniającą do refleksji. Coś dla siebie znajdą miłośnicy przyrody, zwolennicy ekologii, dla których dużą wartość stanowi kontakt z przyrodą i kontemplacja natury. Wielkie znaczenie ma możliwość obcowania ze sztuką i kulturą: architekturą, malarstwem, rzeźbą i muzyką. Organizowane są tu również koncerty i wystawy.

Rudy to centrum pielgrzymkowe
- znajduje się tam łaskami słynący obraz MB Rudzkiej Pokornej, mający cechy ikony bizantyjskiej, namalowany temperą na drewnianej desce. Relikwie Krzyża Św. Nie wszyscy wiedzą, że znajdują się tu również Relikwie św. Walentego. Pobyt w Rudach pozwala na obcowanie z pięknem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia:
Bazyliki Mniejszej, Starego Opactwa - późniejszej siedziby książęcej, Plebanii, Kolumny Maryjnej, Szpitalika Rogera, Budynku Poczty i pięknego parku przypałacowego gdzie znajdują się malowniczo położone stawy:

  • staw Parkowy (na północ od pałacu), ograniczony groblą, na której przebiega Aleja Klodwiga, gdzie uwagę zwraca murowana neogotycka kaplica,
  • na wschód od zespołu obecnie zarośnięty staw Szwajcarski z Wyspą Zapachów, gdzie wiosną możemy podziwiać pachnące azalie,
  • staw Peickera (na południowy wschód od pałacu). Oś widokową Stawu Peickera zamyka Domek ogrodnika.

Na wschód od prezbiterium kościoła znajduje się godny uwagi, monumentalny Dąb Cysters. Po stronie zachodniej zespołu znajdziemy pomnikową lipę drobnolistną, gdzie umiejscowiono figurę św. Jana Nepomucena. Szczególnie interesujący jest punkt widokowy w dolnym odcinku rzeki, eksponujący przyspieszenie i wzburzenie nurtu na progu wodnym. Warto zobaczyć także dwupoziomowe skrzyżowanie cieków wodnych. Interesująca jest również rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena przy ulicy Świętojańskiej - autorstwa Johanna Melchiora Österreicha. Datowana na 1734 rok, co potwierdza chronostych na cokole.

Atrakcją jest skansen liczącej ponad sto lat kolejki wąskotorowej. Przewozy turystyczne odbywają się na trasie do Stanicy, Paproci i Stodół.

Znajdziemy też coś dla wrażliwców, poetów i romantyków:"Kamienne serce księżniczki", "Wyspę Zapachów", "Ławkę Zakochanych", owiane legendą "Dziewcze Groby", uroczyska "Orłów" i "Buk". Wyobraźnię rozbudza tajemnicze miejsce spotkań masonów niedaleko Buku, przy "Czarnej Kałuży" i wiele, wiele innych ciągle nie dość znanych miejsc. Rudy to niezwykły, interesujący, pełen czaru zakątek, skarb ciągle jeszcze czekający na odkrycie.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Wszelkie prawa zastrzeżone - Info Kiosk Rudy © 2011
Generalny wykonawca robót: PRB ERBUD

Projekt i wykonanie:
Dziękujemy za współpracę: CREDITS