Czcionka:     A- A A+

Wybierz język:

Bazylika Mniejsza

W skład pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego wchodzi, jeden z najcenniejszych zabytków architektury diecezji gliwickiej - pochodzący z 1303r., gotycko-barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Bazylika Mniejsza). Od 1995 roku Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Rudzkiej. Obecnie czynione są starania o wpisanie obiektu na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Kościół, podobnie jak sam klasztor przechodził na przestrzeni siedmiu wieków liczne zmiany. Pierwotnie wybudowany został zgodnie z gotyckim stylem. Na planie krzyża łacińskiego postawiono trzy nawy i zastosowano sklepienia krzyżowo-żebrowe. Kościół nie posiadał wtedy jeszcze wieży. Do środka wchodziło się przez ostrołukowy, romański portal.

W XVII wieku wybudowano nową zakrystię, a w latach 1723-1726 kaplicę Najświętszej Marii Panny. W późniejszym czasie wnętrze świątyni zostało pokryte bogatymi, barokowymi sztukateriami i stiukami. Barokowa Kaplica Maryjna z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Rudzkiej stanowi wielką wartość artystyczną. W jej wnętrzu znajdują się przepiękne polichromie i sztukaterie. Figury książąt opolsko-raciborskich Władysława i Kazimierza, a także stiukowe posągi archaniołów: Michała, Gabriela, Rafała i Anioła Stróża, które wyrzeźbił Jan Schubert z Lipnika nad Beczawą. Nad oknami znajdują się herby – po lewej stronie fundatora opata Józefa II, po prawej cysterski.

W związku z odbudową przeprowadzaną po pożarze spowodowanym przez wojska radzieckie, (który zniszczył wszystkie główne elementy konstrukcyjne kościoła), postanowiono przywrócić kościołowi pierwotny, gotycki styl. Kolejne prace restauracyjne prowadzone były w latach 1989-1992. Odnowiona została kaplica mariacka oraz fresk w kopule kaplicy Świętego Krzyża, gdzie znajdują się dwie płyty epitafijne - drewniana księcia Władysława z 1680 r. oraz kamienna z płaskorzeźbą przedstawiającą opata Andrzeja Emanuela Pospela. Warto zwrócić uwagę na rzeźby autorstwa Jana Melchiora Österreicha przedstawiające Aarona, Mojżesza, Jana Ewangelistę (św. Józefa) i Chrystusa Zmartwychwstałego.

Nie wszyscy wiedzą, że w kościele znajdują się Relikwie Św. Walentego oraz Relikwie Św. Krzyża. W kruchcie, pod którą znajduje się krypta książąt raciborskich z rodu Hohenlohe-Schillingsfürst można oglądać piękny, XIX- wieczny żeliwny sarkofag księcia Wiktora i jego żony.

Pieczę nad kościołem sprawują figury czterech świętych, umieszczone na dwukondygnacyjnej fasadzie budynku (Michał, Florian, Benedykt i Bernard).
Bazylika Mniejsza
Bazylika Mniejsza
Bazylika Mniejsza (Kaplica Maryjna)
Bazylika Mniejsza (Kaplica Maryjna)
Bazylika Mniejsza (wnętrze)
Bazylika Mniejsza (wnętrze)

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Wszelkie prawa zastrzeżone - Info Kiosk Rudy © 2011
Generalny wykonawca robót: PRB ERBUD

Projekt i wykonanie:
Dziękujemy za współpracę: CREDITS