Czcionka:     A- A A+

Wybierz język:

Budynek kolejki wąskotorowej

Przez teren Rud przebiega Szlak Zabytków Techniki, prowadząc do zabytkowej stacji kolejki wąskotorowej, pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku.

Historia powstania linii wąskotorowej, rozpoczęła w 1899 r. Ukończono wtedy pierwszy etap linii, prowadzący z Gliwic do Nieborowic. Kolejne odcinki oddano do użytku w 1903 r., łącząc Gliwice z Raciborzem 51 kilometrową trasą. Stacja w Rudach była największa na całej linii i pełniła ponadto funkcje naprawcze taboru. Trasa wykorzystywana była zarówno do przewozu osób i towarów.

Niestety, główny budynek dworcowy nie przetrwał działań wojennych. Z dawnej linii również pozostało niewiele. Dziś czynny jest jedynie krótki odcinek trasy, ze Stanicy do Paproci. Obecnie znaleźć tam można wiele eksponatów udostępnionych zwiedzającym przez Towarzystwo Służby Ochrony Zabytków Kolei, które objęło opieką stację i kolejkę. W skansenie zgromadzone są lokomotywy, parowozy oraz wagony osobowe i towarowe. Dla najmłodszych nie lada atrakcją jest przejazd odkrytymi wagonikami kolejki, na trasie Rudy-Paproć, czy też przejazd drezyną.


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Wszelkie prawa zastrzeżone - Info Kiosk Rudy © 2011
Generalny wykonawca robót: PRB ERBUD

Projekt i wykonanie:
Dziękujemy za współpracę: CREDITS