Czcionka:     A- A A+

Wybierz język:

Park w stylu angielskim

Wokół byłej rezydencji opatów i książąt rozciąga się rozległy park w stylu angielskim. Założony w XVIII wieku dzięki staraniom książąt raciborskich z rodu Hohenlohe-Schillingsfürst.

Zgromadzone w nim liczne pomniki przyrody, dziesiątki egzotycznych drzew i krzewów a także specyficzny układ labiryntu ogrodowego i leśnego sprawia, że park jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, pielgrzymów i wycieczki szkolne. Przebiegają przez niego trzy szklaki piesze, wytyczone w formie ścieżek dydaktycznych.

Miejscem szczególnie chętnie odwiedzanym wiosną, jest Wyspa Zapachów na obecnie zarośniętym Stawie Szwajcarskim. Rosną tam wonne azalie pontyjskie.

Klimatu i malowniczości dodaje terenom parku, przepływająca przez niego rzeka Ruda. Nieopodal pałacu opackiego znajduje się Staw Parkowy, na południowy wschód od pałacu zobaczymy Staw Peickera, a na wschód od zespołu obecnie zarośnięty Staw Szwajcarski.

Najstarsze drzewo w parku liczy sobie około 450 lat. Jest nim dąb szypułkowy o wdzięcznym imieniu „Cysters”, o wysokości 32 m i obwodzie ponad 7 m.

Teren parku wyposażony jest w latarnie oraz drewniane ławeczki, z tabliczkami przypominającymi delikatnie zwiedzającym o właściwym zachowaniu. „Zostawianie nieporządku jest kompletnie nie w porządku.” - przypomina jedna z tabliczek umieszczonych na ławkach parkowych.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Wszelkie prawa zastrzeżone - Info Kiosk Rudy © 2011
Generalny wykonawca robót: PRB ERBUD

Projekt i wykonanie:
Dziękujemy za współpracę: CREDITS