Czcionka:     A- A A+

Wybierz język:

Szpitalik Rogera

Wśród zabytków, którymi chlubią się Rudy, nie sposób nie wspomnieć o szpitalu św. Karola, założonym w 1858 r. przez doktora Juliusza Rogera, Królewskiego Radcę Sanitarnego i lekarza przybocznego księcia raciborskiego Wiktora I. Ten niewielki obiekt, wybudowany w stylu historyzmu z elementami neogotyku angielskiego, powstał dzięki fundacji pary książęcej Amelii i Wiktora. Nazwę otrzymał na pamiątkę zmarłego ojca księcia.

Doktor Roger był wyjątkową postacią. Poza tym, że był ofiarnym lekarzem i zaangażowanym w pomoc najbiedniejszym społecznikiem, zainicjował system lecznictwa publicznego. Jego pierwszym zakładem, założonym z tą myślą był właśnie Szpital św. Karola. Cała służba książęca leczona była w nim za darmo, a pozostałe osoby za niewielką opłatą. Koszty utrzymania szpitala wzięła na siebie w całości para książęca. Pomiędzy rokiem 1861 a 1972 służbę szpitalną pełniły w zakładzie siostry szpitalne od św. Franciszka.

Obecnie w zabytkowym budynku, siedzibę ma Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.Szpitalik Rogera
Szpitalik Rogera
Grób Rogera przy Kościele Św. Marii Magdaleny
Grób Rogera przy Kościele Św. Marii Magdaleny
Obelisk ku czci Juliusza Rogera
Obelisk ku czci Juliusza Rogera
 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Wszelkie prawa zastrzeżone - Info Kiosk Rudy © 2011
Generalny wykonawca robót: PRB ERBUD

Projekt i wykonanie:
Dziękujemy za współpracę: CREDITS